| Type | N/A Thrust Ball Bearing |
| Bore Type | N/A Round |
| Outside Ring Type | N/A Straight |
| Material | N/A High Carbon Chrome Steel |
| Cage Type | N/A Pressed |
| Cage Material | N/A Steel |
| Ball Material | N/A Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A 2400 rpm |
| Limiting Speed - Grease | N/A 1700 rpm |
| Seal Type | N/A None |
| Seal Material | N/A None |
| Precision | N/A ISO Class 0 |
| Configuration | N/A One |
| Radial Internal Clearance | N/A CN |
| Static Load Rating | N/A 60500 lbf268000 N268.00 kN |
| Dynamic Load Rating | N/A 19100 lbf85000 N85.00 kN |
| Enclosure | N/A Open |
| Weight | N/A 2.114 lb0.959 kg |
| Operating Temperature Range | N/A -40 to 250 ºF-40 to 120 ºC |