| Type | N/A Thrust Ball Bearing |
| Bore Type | N/A Round |
| Outside Ring Type | N/A Straight |
| Material | N/A High Carbon Chrome Steel |
| Cage Type | N/A Pressed |
| Cage Material | N/A Steel |
| Ball Material | N/A Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A 2300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | N/A 1600 rpm |
| Seal Type | N/A None |
| Seal Material | N/A None |
| Configuration | N/A One |
| Radial Internal Clearance | N/A C3 |
| Static Load Rating | N/A 64500 lbf288000 N288.00 kN |
| Dynamic Load Rating | N/A 19600 lbf87000 N87.00 kN |
| Enclosure | N/A Open |
| Weight | N/A 2.284 lb1.036 kg |
| Operating Temperature Range | N/A -40 to 250 ºF-40 to 120 ºC |