| Type | N/A Thrust Ball Bearing |
| Bore Type | N/A Round |
| Outside Ring Type | N/A Straight |
| Material | N/A High Carbon Chrome Steel |
| Cage Type | N/A Pressed |
| Cage Material | N/A Steel |
| Ball Material | N/A Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A 2200 rpm |
| Limiting Speed - Grease | N/A 1500 rpm |
| Seal Type | N/A None |
| Seal Material | N/A None |
| Configuration | N/A One |
| Radial Internal Clearance | N/A C3 |
| Static Load Rating | N/A 69500 lbf310000 N310.00 kN |
| Dynamic Load Rating | N/A 20000 lbf89000 N89.00 kN |
| Enclosure | N/A Open |
| Weight | N/A 2.661 lb1.207 kg |
| Operating Temperature Range | N/A -40 to 250 ºF-40 to 120 ºC |