| Type | N/A Angular Contact Ball Bearing |
| Bore Type | N/A Round |
| Material | N/A High Carbon Chrome Steel |
| Cage Type | N/A Machined |
| Cage Material | N/A Brass |
| Ball Material | N/A Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A 28000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | N/A 21000 rpm |
| Precision | N/A ISO Class 0 |
| Configuration | N/A One |
| Static Load Rating | N/A 865 lbf3850 N3.85 kN |
| Dynamic Load Rating | N/A 1610 lbf7150 N7.15 kN |
| Enclosure | N/A Open |
| Weight | N/A 0.095 lb0.043 kg |
| Operating Temperature Range | N/A -40 to 250 ºF-40 to 120 ºC |