| Type | N/A Angular Contact Ball Bearing |
| Bore Type | N/A Round |
| Material | N/A High Carbon Chrome Steel |
| Cage Type | N/A Machined |
| Cage Material | N/A Brass |
| Ball Material | N/A Steel |
| Limiting Speed - Oil | N/A 25000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | N/A 19000 rpm |
| Precision | N/A ISO Class 0 |
| Configuration | N/A One |
| Static Load Rating | N/A 1260 lbf5600 N5.60 kN |
| Dynamic Load Rating | N/A 2180 lbf9700 N9.70 kN |
| Enclosure | N/A Open |
| Weight | N/A 0.163 lb0.074 kg |
| Operating Temperature Range | N/A -40 to 250 ºF-40 to 120 ºC |